Eğitim

Eğitim Konserleri

Ülkemizdeki gençlere ve çocuklara çoksesli koro müziğini tanıtmak hedefiyle yola çıkan Devlet Çoksesli Korosu, her yıl bu amaç doğrultusunda eğitim konserleri gerçekleştirmektedir. Eğitsel-düşünsel faaliyetlerle çocukları küçük yaştan itibaren müziğin dünyasına katmak ve onlara farkındalık kazandırmak, eğitim konserlerinin en büyük amaçlarındandır. Yüz yüze gerçekleşen konserlerin yanı sıra 2020 yılından itibaren koro, online platformlarda da çocuk ve gençlerle buluşmaya devam etmektedir.

Koro, 2022 yılı Şubat ve Mart aylarında Ankara’daki kardeş okullarla Eğitim Konseri, 23 Nisan 2022’de ise Türkiye’deki kardeş okullarımızın da katılımıyla CSO Ada Ankara Ana Salon’da gerçekleşecek “Geleceğe Çok Ses: Çocuk Koroları Buluşması” gerçekleştirecek olup, ilerisi için bu buluşmayı ülkemizdeki tüm çocuk korolarının da katılımıyla “Geleceğe Çok Ses: Çocuk Şenliği” olarak yapmayı planlamaktadır. 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

2020 yılında gençlerle “Çok Ses” teması adı altında buluşan koro, online platformda koro müziği ve çokseslilik üzerine sohbetler gerçekleştirdi. Çok değerli şef Gürer Aykal ve çok değerli besteci Hasan Uçarsu’nun da katılımıyla gerçekleştirilen yayında gençlerimiz, hocalarımızla sohbet etme ve onlara sorular sorma fırsatı bulduğu çok özel anlara tanıklık etti.

Bu sene de “Dinleyebilmek” temasıyla yola çıktığı yayında koro, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Türkiye’nin birçok yerinden katılan 14 gençlik korosuyla buluştu. Katılımcı koroların her birinden bir performans dinletildiği yayında gençler, birbirlerini dinleme ve dinlerken hissedilen duyguları paylaşma şansı buldu. Yayında, sayısız çocuk ve gencin hayatına dokunmuş çok değerli Muammer Sun hocamız da anıldı. Koro, gençlerden ve koro şeflerinden gelen geri dönüşlerle 19 Mayıs programlarına devam etmeyi planlıyor.

2022 ve 2023 – Kardeş Korolar Buluşması

Yeni sezon ile birlikte Devlet Çoksesli Korosu, yeni eğitim projelerine de imza atıyor. Bu projelerden biri, 23 Nisan yayınındaki kardeş okullarla yapmayı planladığı “Kardeş Korolar Buluşması”. İlk etapta ülkemizin dört bir yanından belirlenen mevcut kardeş korolarla bir araya gelecek olan koro, daha sonra ulaşabileceği tüm çocuk ve gençlerle buluşuyor. Çocukların koro müziği ve koro eğitimini kavradıkları, karşılıklı paylaşımlarla hep birlikte öğrendikleri bir ortam yaratmak ve en önemlisi bu kazanımlar sonucu çocuklarda oluşacak mutluluğu görmek, koronun buluşmalardaki en büyük amacıdır.

error: KOPYALAMA YAPILAMAZ…